Hamam Böcekleri Hakkında

Hamam Böcekleri Hakkında
Hamam Böcekleri Hakkında

Doğal yaşam alanlarının kaybolması kentsel dönüşümler hızlı yapılaşmalar devasa yapılanmalar derken. Doğada yaşayan bir takım canlıları istemeden de olsa evimizde misafir etmiş oluyoruz. Bu durum hem sağlığımız açısından ciddi tehdit oluşturucu hem de yaşadığımız yerde temizlik ve hijyen den yoksun kalmamıza neden oluyor.

Ev Ofis kısacası yaşadığınız zaman geçirdiğiniz her yer de temizlik çok önemli kimse yaşam alanında haşereler ile zaman geçirmek istemez öyle değil mi? Sadece biriyle sınırlı kalsa tamam ilaçlanır ancak böcekler yumurtlar sıcak nemli ve karanlık alanlarda tahmin edemeyeceğiniz şekilde çoğalırlar. Hamam Böceği özellikle karanlık nemli ortamlarda beslenir yumurtlar ve çoğalır 3 çeşit Hamam böceği vardır ve evlerde görülen en çok haşere türüdür.

 • Alman tipi hamam böceği: Bu böceğe çeşitli isimler söylenir bunlardan bazıları; Kalorifer böceği, sarı böcek, kakalak, kahve rengi böcek, ısı böceği, mutfak böceği olarak çeşitlilik gösterir.
  Koyu kahve rengi, açık kahve rengi, sarı renktedirler.
  Boyları 0,5 mm, 1 cm veya 1,5 cm arasındadır.
  Kafalarında iki uzun anten çubukları vardır.
  İnsanların yaşam alanlarına geldiklerinde ilk olarak mutfak bölümüne yerleşirler.
  Kapı pervazları, süpürgelik ve dolap menteşeleri içerisinde rastlamak mümkündür.
  soğuk alanlarda yaşayamazlar.
 • Amerikan Hamam Böceği: Koyu kahve rengi, açık kahve rengi, ve siyaha yakın renge sahiptirler.
  boyları 0.5 mm ile 3 cm takribidir.
  Genellikle depo, apartman boşlukları, bodrum ve evlerde mutfak tezgahları altında ,banyo ve diğer rutubetli alanlarda yaşarlar.
  En belirgin özellikleri uçarlar.
  sırtından kafalarına kadar uzanan 8(sekiz) rakamına benzeyen bir işarete sahiptirler.
 • Hamam Böceği: Halk arasında bu türe “karafatma” da denir.
  *Siyah ve yassı geniş bir görünüme sahiptirler.
  *Apartman boşlukları, kalorifer daireleri, kanalizasyonlarda ve evlerde ise banyo, mutfak tezgahları altı ve süpürgeliklerde yaşarlar.

Mutfakları yemlik olarak görürler sevdikleri alanlar genellikle bu tarz alanlardır. Önlem alınmaz ise çok ciddi problemler ile karşı karşıyasınız demektir. Fark ettiğiniz anda ortamın temizliğine dikkat etmelisiniz kısa bir rehberlik araştırmasından sonra yumurtalarını nereye  bırakmış tespit etmelisiniz, ona göre çözümler üretebilirsiniz.

Yaşam alanınızda olan böcek türünü tespit edip ona göre işlemler uygulamalısınız. Hayatın her alanında olduğu gibi bunun da plan ve program dahilinde yürütürseniz kısa zamanda aşabilirsiniz.

Böcek türünü tespit edip Kullanacağınız ilaca karar vermelisiniz hangi alanlarda yumurtlamış olabileceklerini detaylı bir şekilde analiz etmelisiniz mutfak tezgahlarında alt kısımlarda karanlık bölgelerinde daha çok yumurta bırakırlar bu bölümlere dikkatli bir şekilde bakmalısınız. Bir el feneri çok büyük destekçiniz olacaktır.

Karşı karşıya olduğunuz böcek türünü iyi de tanımanız gerekir Hamam böceğini örnek gösterdik onunla devam edelim

Yaşam alanınızda bu tarz tehlikeler ile hayat boyu karşı karşıya gelmeniz elbette mümkün önemli olan nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz plan program dahilinde Sct Pendik Böcek İlaçlama firmasından yardım almanız da hiç fena olmaz .