Avukat Elif Leman Çavuşoğlu

Avukat Elif Leman Çavuşoğlu

Bursa ceza hukuku avukatı Elif Çavuşoğlu; uzun yıllardır Bursa’da hizmet veren kaliteli bir avukattır. Uzun yıllardır avukatlık alanında kendini geliştirmiş ve müvekkillerine kaliteli hizmetler vermeyi hedef olarak belirlemiştir.

Bursa’da ceza avukatı, aile hukuku, iş hukuku gibi alanlarda üstün hizmetler vermektedir. Bu sayede bir çok kişinin aradığı kişi haline gelmeyi başarmıştır.

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2008 yılında İstanbul Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.
2009 yılında Bursa’da avukatlık mesleğine başlamış, 2012 yılından bu güne kendi bürosunda bağımsız avukatlık yapmaktadır. Avukatlık mesleğini tecrübe ve bilgileri ile başarılı şekilde gerçekleştirmektedir.

Toplumsal hayat içerisinde herkes her an bir suç mağduru olabilir ve bu sebeple ceza hukuku mevzuatı kapsamına giren davalarda yer alabilir. Bu davalarda uzmanlaşan avukatlara da ceza avukatı denir. Ceza hukukuna ilişkin mağduriyetin veya isnatların muhatabı olmanın ise diğer hukuk dallarına oranla etkisi daha fazla ağır olmaktadır. Ceza mahkemeleri; kişinin hak ve özgürlüklerine en derin müdahalelerin olduğu kararları vermektedir. Bu sebeple uzman Bursa ceza hukuku avukatı ihtiyacı büyük önem taşımaktadır.

Ceza hukuku, suç ve ceza kavramlarını inceler ve kamu hukuku alanına giren hukuk dalına denir. Ceza hukuku genel ve özel ceza hukuku olarak ikiye ayrılır. Genel ceza hukukunda suç kavramının maddi ve manevi unsurları, ceza kavramı genel ilkeleri, suçun ortadan kalkma nedenleri ve cezayı ortadan kaldıran nedenler gibi ilkeler yer almaktadır. Özel ceza hukuku ise ülke kanunlarına göre suç sayılan eylemlerin ne olduğunu ve cezalarını belirlemektedir.

Ceza avukatı olarak bilinen avukatlar; ceza hukuku kapsamına giren konularda daha önce araştırma yapmış veya çalışmış, şüpheli yada sanıkların haklarını iyi derecede bilen hukukçulardır.

Ceza Avukatına Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Suç şüphesi altındaysanız, hakkınızda yakalama işlemi yapılmış olsun veya olmasın, bir ceza avukatı vasıtasıyla savunma yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer suçun mağduruysanız aynı şekilde şikayet hakkınızın etkin bir biçimde savunulması için ceza avukatına başvurabilirsiniz.

Ceza soruşturmalarını ve davalarını takip eden kişilere ceza avukatı denir. Ceza soruşturması veya yargılaması suçun işlenmesinden sonra başlar. Bursa Ceza Avukatı Elif Çavuşoğlu gibi ceza avukatlar çoğunlukla suç işlenmesinden sonra bu sürecin tarafı olan kişilere hukuki destek verir.

Kişi; Polis, Jandarma ve Savcılığın suç işlediğine dair suçlamasıyla savunma hakkı başlar. Suçun mağduru ise şikayet hakkının etkin bir biçimde savunulması için ceza avukatına başvurmak gerekir. Suçlama yöneltilmeden doğrudan şahsınızın özgürlüğünü kısıtlama yönünde herhangi bir karar alınması ( yakalama, gözaltına alınma, vb.)yönünde savunma hakkı doğmakta ve talep edilmesi durumunda polis veya jandarma avukatın katılımı olmadan ifade alamaz.

https://elifcavusoglu.av.tr/