Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir?

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir

Günümüzde ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedavi yöntemleri ve bakımlar oldukça çeşitli, cazip kılınan onlarca ürün mevcut. Seçimi nasıl yapacaksınız ? Tabi ki doktorunuz kontrolünde sizin ağız yapınıza uygun olan ürünleri tercih etmeniz en sağlıklı seçim olacaktır.

Hangi Diş fırçası en iyisi Hangi Macun kullanılmalı derken bu liste uzar gider aslında. Bu nedenle ağız yapınızı ve hassasiyetinizi çok iyi bilmeli ve analiz etmelisiniz. Diş etleri ve mineleri çok hassas olan kişilerin sert kıllı diş fırçası kullanmaması gerekirken, ağız içi ve diş yüzeyinde ağır lekeler var ise yumuşak kıllı fırçalar da pek işe yaramayacaktır. Bir çok hastalığın ağız ve diş sağlığına gereken önem ve hassasiyetin sağlanmadığı noktalarda nüks ettiğini biliyor musunuz örneğin kalp rahatsızlıklarının geneli dişi esas alan apse çürük gibi sağlık problemlerinden sonra belirebilir.

Diş deyip geçmemek gerekir Tat alma, çiğneme ,yutma, kahkaha atma, konuşma gibi bütün fonksiyonel olayları etkilediğinden kalitesiz bir yaşama sürükler buda depresif uyku hali mutsuzluk anksiyete ye dahi sebep olabilir.

Öz güven kaybı meydana geldiğinde artık tedaviye ikna olmak daha zor bir hal alabilir. Nedense herkes dişçi ve koltuk arasında bir kalır o koltuğu gören titremeye başlar güven sorunu yaşar elbette emin adımlarla kendini dişçisine emanet eden hastaları kastetmiyorum. Ama uzun yıllardır çevremden de gördüğüm bu dişçi fobisi olan insanların sayısı çok fazla bunun da çocukluk yıllarından gelen tramvalara bağlı olduğunu düşünüyorum bununda tedavisi elbette mümkün.

Diş tedavisi hakkında doğru bilinen yanlışlar listesi epey uzun Bir kaç örnekle açıklamak gerekirse Örneğin; Sert diş fırçasıyla diş minesi üzerindeki lekeler daha kolay çıkar Hayır! Diş fırçanız yapısal olarak sert olabilir ancak kıllar daima sentetik olmalıdır.

Hamilelikte anne dişlerini kaybeder Hayır! Diş sağlığı ve temizliğine özen gösteren kişilerde diş kaybı yaşanmaz.

Süt dişler önemsizdir Hayır! Süt dişler alttan gelecek olan dişlerin zeminini belirler oldukça iyi bakılması şarttır.

Hamilelik boyunca diş çektirmek bebek için tehlikelidir Hayır! Hamileliğin her  döneminde diş tedavileri aciliyet gerektiriyorsa yapılmalıdır. Bir kez Diş temizliği yapıldıktan sonra sürekli yapılmalıdır Hayır! Diş temizliği diş minesinin üzerindeki plak ve tartarı temizlemeye yöneliktir sürekli isteyecek bir uygulama değildir.

Çapraz çıkan dişlerinde yalnızca küçük yaşlarda düzeltilebildiğine dair söylentilerde yanlıştır her yaşta ortodontik tedavi ve düzeltilme tel tedavisi yapılabilir.

Dişlerde kararmaların bir çok nedeni vardır sağlıksız beslenme sinir stres yorgunluk uykusuzluk ve tabiki bakımsızlık özellikle arka azılar içine böcek yerleşmişçesine kararır oyulur zamanla koku ve ağız içi bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Sürekli ağız temizliği yapıldığı takdirde ortalama standartlarda sağlığı yerinde olan bir insan bu sıkıntıları çekmeyecektir.

Bir düşünsenize gün içerisinde ağızımızla temas eden onlarca şey var suluklar elimiz kolumuz dolu kapı açmaya çalışırız çantayı dişlerimiz ile sıkıştırmışızdır hadi hayal edin bakkaldan aldığınız çikolata paketini ağzınızla açmaya çalışıyorsunuzdur ve daha sayılabilir bir sürü şey. Ağız yıkama işlemleri daha sık yapılmalı gün içerisinde sık sık ağzımız yemek artıklarından arındırılmalıdır.

Ortodontik tedaviler oldukça zorlayıcı olabilir çene kemiklerinde sıkıntılı gömülü diş inatçı bir 20 lik diş veya genetik olarak yapısal çarpıklaşmalar sizin hayat kalitenizi düşürebilir. Yıllar önce özel bir kliniğe yolum düştü çenemde genetik yapı problemleri olduğunu biliyordum ancak merak ediyordum tedavi nasıl olmalı nasıl düzeltilebilir. Aklımda 100 lerce soru ile kliniğin kapısını çaldım hadi itiraf edelim bu mekanlar hepimizi biraz ürkütür öyle değil mi? Metal demir ağırlı  aletlerin soğuğu vurur yüzünüze bir kanınız çekiliyor gibi olur hani işte tamda bu duygular beyaz önlüklü koca koca doktorlar hele birde somurtkan sa aman Allah’ım neler geçiyor değil mi beynimizden işte bunlar hep küçüklükten kalma bastırılmış duygular. Önce şunu iyice anlayalım herkes bildiği işi uzmanlık gerektiren işi uzmanına bırakmalı işin ehli kişiler tarafından yapıldığına eminseniz doktorunuza güven ile kendinizi teslim edebilirsiniz.

Neyse Benim uzmanlık alanım dekorasyon ve son trendler olduğundan klinikte ilk gözüme çarpan Duvara empoze edilen çimstone kuvars ağırlıklı göz alıcı tasarım oldu sanırım biraz rahatladım mobilyalar birbirine öyle entegre ve her yer parıl parıl parlıyordu ki teslim edebilirim dedim kendimi diş kliniklerinde bence en önemli husus hijyen ve aydınlık bir ortam olmasıdır. Böyle olmalı ki huzur ve güven mutlaka oluşsun, kabul edelim ilk önce dış görünüşe önem verir kafamızda çizmeye başlarız tüm önyargılar burada oluşur aslında yıkmakta bir o kadar kolaydır. Bir ara o kadar çok haber oldu hatırlarsınız merdiven altı yasal olmayan muayaneler insanların başına gelmeyen kalmadı Aslında herkes kendine düşen sorumlulukları bilse uzmanlık gerektiren her konuda bencillik etmeden işin ehline sorsa bu tarz yerlere fırsat tanınmayacak. Bu girdiğim klinikte son derece modern dizayn edilmiş harika çizgilere sahip olduğundan 1-0 öne geçti Doktorun uzmanlık alanları ve sertifiklarınıda gördüm tamamdır dedim işte herşey bu kadar basit sizi cezbeden ne ne ne ile nasıl mutlu olursunuz bunların tespitini sizden daha iyi kimse bilemez ve saptayamaz bu nedenle Konu sağlıksa siz kendinize iyi geleni iyi bilirsiniz. Sağlıkla Kalın