Kalorifer Böceği Hakkında

Kalorifer Böceği

Kalorifer böceği kahverengi, 0.5-1 cm boyunda ve hızlı üreyen bir hamam böceğidir. Marketten yumurta paketinde ya da ufak bir poşet içinde evinize gelebilir. Kalorifer böceği sıcağın ve nemin olduğu her yerde yaşar. Evde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyodur. Kalorifer böcekleri yumurta ile çoğalırlar. Kalorifer böceği ömründe 1 kez çiftleşir. Bu çiftleşmeden sonra her sene 4- 5 defa yumurta bırakır ve her defasında yüzlerce yumurta bırakırlar. Kalorifer böceği yumurtaların kuluçka süresi yaklaşık 17 gündür. Yavrusu yumurtadan yaklaşık 18 – 21 gün sonra çıkar ve bu yüzden çabuk çoğalırlar. Yumurtasını evlerde kuytu yerlere, duvarlardaki yarık ve çatlaklara bırakır. Kalorifer böceği genellikle gece beslenir ve açıkta bulunan her türlü yiyeceği, ölmüş haşere ve böcekleri tüketirler.

Kalorifer böceği nemli ortamları sevmektedir. Kalorifer böceklerinin en çok bulunduğu yerler mutfak ve banyodur. Doğada ormanlık alanlarda olur. Evlerde ise mutfakta, lavabo altlarında, evin bodrumunda, çatı katlarında hatta yatak odalarına kadar her ortamda bulunurlar.

Kalorifer böceğinin ömrü bir senedir ve her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Kalorifer böcekleri çok ciddi hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar. Bunlar Pnomoni, Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Mantar hastalıkları, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Hepatit, Astım, allerjik reaksiyon gibi hastalıklardır.

Kalorifer böceğine yaşam koşulları ne olursa olsun ister yaz ister kış her an rastlayabilirsiniz. Kalorifer böceği görüldüğü zaman mutlaka güvenilir bir ümraniye böcek ilaçlama firmasına başvurunuz.